Wyszukiwarka
Dwie 16-latki w Gdańsku próbowały kupić alkohol, używając cyfrowych dokumentów; jedna transakcja doszła do skutku, druga została udaremniona.
Nastolatkowie podejmowali próbę zakupu alkoholu, posługując się w telefonach fałszywymi cyfrowymi dokumentami tożsamości. Jeden z 16-latków zdołał wprowadzić sprzedawcę w błąd i sfinalizować zakup, druga próba została udaremniona dzięki czujności obsługi sklepu. O dalszych losach nieletnich zadecyduje sąd rodzinny.
Pierwsze zdarzenie miało miejsce podczas szkolnej wycieczki w Gdańsku. Blisko rozmowy z młodzieżą zauważono zachowanie dwóch 16-latków, które wzbudziło czujność nauczycielki. W trakcie rozmowy okazało się, że mają alkohol. Jeden z uczniów przyznał, że użył aplikacji na telefonie imitującej oficjalny dokument tożsamości, dzięki czemu wprowadził sprzedawcę w błąd co do swojego wieku i bezprawnie kupił alkohol. Świadomie użył cyfrowego falsyfikat, aby obejść przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim.
Tego samego dnia do nielegalnego zakupu alkoholu doszło w innym gdańskim sklepie. Tym razem transakcja nie została sfinalizowana dzięki czujności pracowników oraz ochrony. Ich uwagę zwróciło zachowanie młodej klientki oraz jej dokument, którym próbowała potwierdzić wiek. Jak się okazało, 16-letnia dziewczyna posługiwała się aplikacją w telefonie imitującą oficjalny dokument tożsamości. Dzięki spostrzegawczości personelu próba została wykryta. Ochrona natychmiast zareagowała, uniemożliwiając finalizowanie zakupu przez nieletnią.
O obu zdarzeniach powiadomiono policjantów. Funkcjonariusze przeprowadzili czynności, zabezpieczyli materiał dowodowy oraz wyjaśnili okoliczności obu spraw. Mundurowi zgromadzoną dokumentację przekazali do sądu rodzinnego i nieletnich. To właśnie sąd zdecyduje o dalszych konsekwencjach wobec nieletnich.
Policja przypomina, że posługiwanie się fałszywymi lub nieautoryzowanymi dokumentami, także w formie cyfrowej, w celu wprowadzenia w błąd co do wieku, stanowi naruszenie przepisów prawa i może skutkować odpowiedzialnością prawną. Jednocześnie przypomina się, że sprzedaż alkoholu osobom niepełnoletnim jest zabroniona i stanowi naruszenie ustaw o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Sprzedawcy są zobowiązani do każdorazowej weryfikacji wieku klientów, a brak należytej staranności w tym zakresie może skutkować konsekwencjami prawnymi.
Źródło: policja.gov.pl