Oszustwa 08.05.2026

Oszustwa metodą na policjanta - trzech przestępców w areszcie

Gdańscy kryminalni zatwierzyli grupę oszustów używających metody imitacji policyjnej, którzy okraść setki tysięcy złotych od seniorów. Wszyscy w areszcie!

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

Okopowa 15, 80-819 Gdańsk

Jednostka kryminalna z gdańskiej komendy miejskiej udowodniła, że metoda imitacji funkcjonariuszy policji nie przyniesie spodziewanego rezultatu. Trzej podejrzani, którzy używali sztuczki zwaną oszustwem metodą "na policjanta", trafili do pierwszej więzienia.

Na czwartek kryminalni dowiedzieli się o planowanym przestępstwie w dzielnicy Chełm. Funkcjonariusze zablokowali mężczyznę, który właśnie wymienił gotówkę z ofiarą - 66-latką. Ujawniono, że mężczyzna był poszukiwany za nieuiszczenie warunków kary 4-miesięcznej pozbawienia wolności.

Analiza dodatkowych przypadków doprowadziła do ustalenia, że przestępca udzielał się jeszcze dwa dni wcześniej. 74-latek został oszukany na kwotę ponad 100 tysięcy złotych, gdy nagle wszedła do domu żona ofiary i obroniła ją przed przestępcą.

W dzielnicy Zaspa kolejny atak na 91-letnią kobietę. 30-latek z powiatu gdańskiego został złapany podczas próby ucieczki, a 36-letnia towarzyszka ukrywała 70 tysięcy złotych, które ofiara wyrzuciła przez okno. Ujawniono także narkotyki.

31-letni Gdańczyc froni za przestępstwo z możliwością podwojenia kary, co do procedury recydywy. Wszyscy sprawcy usłyszeli zarzuty - oszustwo i usiłowanie oszustwa. Dodatkowo kobieta za przywłaszczenie i posiadanie kontrolowanych substancji.

Sądy decydujące przypadki uwzględniały także istniejące mandaty więzienia. Kara za oszustwo może wynieść do 8 lat, za przywłaszczenie 5 lat, a posiadanie narkotyków 3 lata pozbawienia wolności.

Źródło: policja.gov.pl

KK

Katarzyna Kołodziejczyk

Pisze o bezpieczeństwie i aktywnościach w mieście, stawiając na szybkie informacje i użyteczne konteksty.

Więcej artykułów →

Udostępnij: