Gdańscy policjanci zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o rozbój na obywatelu Norwegii
Czterech Szwedów podejrzanych o rozbój na obywatelu Norwegii zostało zatrzymanych; grozi im do 20 lat pozbawienia wolności.
W miniony czwartek policjanci przyjęli zgłoszenie dotyczące ataku na przechodnia na ulicy Stągiewnej. Sprawcy grozili nożem, zabrali poszkodowanemu telefon oraz kilka tysięcy koron norweskich. Następnie zmusili ofiarę do wypłaty pieniędzy z bankomatu, po czym zabrali jego kartę i dokonali kilku kolejnych wypłat.
Ogromne zaangażowanie funkcjonariuszy doprowadziło do ustalenia danych sprawców i powiązania zdarzenia z planem powrotu do Szwecji. Dzięki intensywnej pracy operacyjnej napastnicy nie zdążyli wsiąść do samolotu. Policjanci z Komisariatu Śródmieście zabezpieczyli materiał dowodowy, w tym miejskie nagrania monitoringu, i wyjaśnili przebieg zdarzeń.
W kolejnym etapie śledztwa ustalono tożsamość sprawców oraz ich planowany powrót do Szwecji. W miniony piątek kryminalni ze Śródmieścia wspólnie z funkcjonariuszami gdańskiej komendy miejskiej pojechali na lotnisko, by ich zatrzymać. Lokalizację przejęli również funkcjonariusze Straży Granicznej, dzięki czemu doszło do ich zatrzymania.
Mężczyźni w wieku 23, 19, 18 i 17 lat zostali doprowadzeni do komisariatu. W sobotę zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście, gdzie usłyszeli zarzuty rozboju z użyciem noża. Prokurator wystąpił o zastosowanie środka zapobiegawczego, który został uwzględniony przez sąd, a zatrzymani trafili na trzy miesiące do aresztu.
Za rozbój grozi kara do 15 lat więzienia, a w przypadku posługiwania się nożem kara ta może wzrosnąć do 20 lat pozbawienia wolności.
Źródło: policja.gov.pl